Strona korzysta z plików cookies zgodnie z Polityką Prywatności w celu realizacji usług. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
- Pies
- Karma dla psa wg wieku
- Kot
- Karma dla Kota wg wieku
- Zestawy Karm
- Próbki karm
- Nowości
- Wprzedaże
- Promocje!
Zdrowie PSA
2023-07-20 11:49:00Dziś o zdrowiu Psa.
O tym, jak ważne jest dbanie o prawidłowy rozwój i zdrowie psa, nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak dowiedzieć się, jak robić to poprawnie i w prosty sposób.
Dbając o siebie często pamiętamy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, zgodnie z zasadą – albo odwiedzisz piekarza, albo lekarza. A zatem dwie kluczowe kwestie to odpowiednia zbilansowana dieta oraz regularne długie spacery.
Poświęć kilka minut i przeczytaj jak dbać w pięciu krokach.
My tymczasem, nie będziemy przeszkadzać Ci w czytaniu jakimiś reklamami czy wyskakującymi okienkami.
Jak dbać o zdrowie psa?
Zdrowy czworonóg ma pełno energii, jest wesoły i chętnie się bawi. Podpowiadamy, jak w prosty sposób i prawidłowo dbać o zdrowie psa, by był okazem zdrowia.
- Wizyty kontrolne u Weterynarza.
Co najmniej raz w roku zabierz psa na rutynową kontrolę u weterynarza. Jak zapewne wiesz, psy starzeją się dużo szybciej niż ludzie – zwykle licz to jako swój wiek razy 5 a nawet 7 – to przez rok w organizmie czworonoga zmienia się tyle co u ciebie w ciągu 5 lat. Sami odwiedzamy przecież lekarza częściej. Zadbajmy o to także u naszego kochanego pupila. Bardzo często rutynowe badanie może w porę wskazać, że coś się dzieje i to może uratować naszego psa, gdy okaże się, że rozwija się w nim jakaś choroba. Podczas takiej kontroli koniecznie poinformuj lekarza o wszystkim, co w ostatnim czasie zaniepokoiło cię w związku ze zdrowiem psa, dziwne samopoczucie, zaczął lub przestał wykonywać jakieś czynności, jest dużo mniej skłonny do zabawy, ospały.
- Wyczesywanie
Wyczesywanie podszerstka i rozczesywanie sierści powinieneś robić co najmniej raz w tygodniu. Oczywiście w zależności od gatunku psa, może okazać się niewystarczającym wykonywanie tego nawet 3 razy w tygodniu. Warto wtedy poznać jakiego rodzaju sierść, lub włosy ma na piesek i adekwatnie dokonywać czesania. 15 czy 30 minut w tygodniu powinno dać pupilowi ukojenie bo usuniesz martwe włosy, martwy podszerstek, poprawisz krążenie krwi, a także dostrzeżesz zarówno obce ciała czy też kleszcza. Pielęgnacja wzmacnia także więź pomiędzy pupilem a jego właścicielem. Regularne wyczesywanie pomoże Ci także we wczesnym wykryciu problemów. Zauważysz czy sierści lub włosy wychodzą znacznie więcej, lub w porę dostrzeżesz zmiany skórne.
- Uzębienie
Zęby to główne „narzędzie” psa to jedzenie, to swoiste sztućce, którymi musi rozerwać lub przegryźć. Niezmiernie ważne jest dbanie o zęby psa. Regularne czyszczenie psu zębów zapobiega chorobom dziąseł i utracie zębów (wbrew pozorom u psów też się to zdarza!). Warto zwrócić uwagę na gromadzący się kamień nazębny i usunąć go przy kolejnej wizycie u weterynarza. Przy okazji kontroli jamy ustnej możesz też zaobserwować zmiany w wyglądzie lub kolorze języka (może to być oznaką choroby – nie ignoruj tego faktu!). Zapach z pyska psa jest specyficzny i każdy właściciel nie raz miał okazję go poznać, zwróć także uwagę gdy ten zapach mocno się zmieni. To także sygnał alarmowy by udać się do lekarza weterynarii.
- Ćwiczenia - spacery
Spacery są niezmiernie ważne zarówno dla zdrowi nas i naszych czworonogów. Każdy ruch na świeżym powietrzu pozwala utrzymywać kondycję w dobrym stanie. Pomaga to w odpowiednim utrzymaniu stawów, mięśni oraz serca. Poprawia także perystaltykę jelit. Pozwala psu swobodnie i bez pośpiechu załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Staraj się wybierać takie miejsca, aby pies mógł swobodnie bez uwięzi pobiegać w jego tempie. Znajdź jakiś wybieg dla psów, a najlepiej łąkę i niech się wyhasa. Szczególnie jeśli masz psa, który potrafi coś zniszczyć to staraj się go zmęczyć na długi spacerze. Staraj się też integrować psa z innymi, one tez lubią sobie pogadać w swoim języku, a do tego czują się lepiej po spotkaniu z innym psiakiem 😊
- Żywienie – jedna z ważniejszych kwestii
Czy to mówimy o psie czy człowieku, zasada jest taka sama -„jesteś tym, co jesz”. Dobre odżywianie to podstawa zdrowi i dobrego samopoczucia – wybieraj karmę dostosowaną do wieku zwierzaka i jak najlepszej jakości. Pamiętaj, że pies to zwierzę mięsożerne i nie zostało przygotowane przez naturę do spożywania dużej ilości produktów roślinnych. Staraj się wybierać karmę taką, gdzie składniki zbożowe stanowią jak najmniejszy procent zawartości. Pamiętaj też, że układ trawienny psa ma ogromny problem z trawieniem zbóż. , Zawsze sprawdzaj na opakowaniu dawkę, jaką danego jedzenia powinien otrzymywać twój podopieczny, by ani nie czuł głodu, ani zbytnio nie przybrał na wadze. Pamiętaj też o tym, by zawsze miał dostęp do świeżej wody.
*tabela pochodzi z Księga zdrowia psa i kota autorstwa Gary Richter, M.S., D.V.M. w przekładzie Martyna Mataśka. Wyd. 2018.